2025-04-07 Właściwe utrzymanie wód i urządzeń wodnych
- Szczegóły
- Kategoria: Szkolenia
- Opublikowano: wtorek, 11 luty 2025 05:52
- Odsłony: 415
Zapraszamy na szkolenie: Właściwe utrzymanie wód i urządzeń wodnych, które odbędzie się w dniu 2025-04-07 online/stacjonarnie (Kraków ul. Jagiellońska 6, sala numer 6) w godz. 10.00 - 15.00
Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa na karcie zgłoszeń w terminie do 2 kwietnia 2025 r. Karta zgłoszeń wraz z informacją odnośnie ceny szkolenia do otrzymania drogą elektroniczną pod e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz tel/fax 12 422-19-83
Szkolenie poświęcone jest szczegółowemu omówieniu problematyki właściwego utrzymania wód i urządzeń wodnych w odniesieniu do obowiązków wynikających z zapisów aktualnych ustaw. Podczas szkolenia zostanie omówiona tematyka praw właścicielskich w stosunku do wód i urządzeń wodnych, jak również obowiązki ich utrzymania. Szczegółowo scharakteryzowane zostaną prace utrzymaniowe ww. obiektów oraz różnice pomiędzy robotami konserwacyjnymi a inwestycyjnymi. Wskazane zostaną zalecenia dotyczące realizacji prac utrzymaniowych zgodnie z zasadami ochrony środowiska. Przekazana zostanie wiedza dotycząca konsekwencji prawnych w przypadku braku wywiązywania się z powinności właściwego utrzymania wód i urządzeń wodnych. Wskazane zostaną organy kontrolne oraz ich kompetencje w zakresie egzekwowania ww. obowiązków.
Adresatami szkolenia są pracownicy urzędów miast i gmin zajmujący się tematyką właściwego utrzymania wód i urządzeń wodnych, planowania przestrzennego, projektanci, a także pracownicy administracji samorządowej i rządowej prowadzący sprawy dotyczące utrzymania i budowy urządzeń wodnych.
Program szkolenia:
1.) Definicje i pojęcia związane z utrzymanie wód i urządzeń wodnych.
2.) Własność wód i obowiązki ich właścicieli.
3.) Gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa w stosunku do wód oraz urządzeń wodnych.
4.) Własność urządzeń wodnych oraz urządzeń melioracji wodnych.
5.) Instrumenty do zarządzania zasobami wodnymi: System Informacyjny Gospodarowania Wodami i Ewidencja urządzeń melioracji wodnych oraz zmeliorowanych gruntów.
6.) Obowiązek właściwego utrzymania urządzeń wodnych, a obowiązek właściwego utrzymania urządzeń melioracji wodnych.
7.) Utrzymanie wód zgodnie z celami środowiskowymi.
8.) Katalog robót utrzymaniowych.
9.) Katalog Dobrych Praktyk w zakresie robót hydrotechnicznych.
10.) Plany utrzymania wód.
11.) Prace utrzymaniowe, a roboty inwestycyjne.
12.) Decyzje administracyjne niezbędne do prowadzenia robót konserwacyjnych wód i urządzeń wodnych.
13.) Konsekwencje niewywiązywania się z obowiązku utrzymania wód i urządzeń wodnych
14.) Organy kontrolne i ich kompetencje w zakresie właściwego utrzymania wód i urządzeń wodnych.
Uczestnik szkolenia:
- pozna szeroki katalog pojęć i definicji związanych z właściwym utrzymaniem wód
i urządzeń wodnych w odniesieniu do obowiązujących ustaw,
- dowie się kto administruje wodami i urządzeniami wodnymi i jakie obowiązki spoczywają na właścicielach ww. obiektów,
- zdobędzie wiedzę dotyczącą Instrumentów do zarządzania zasobami wodnymi: System Informacyjny Gospodarowania Wodami i Ewidencja urządzeń melioracji wodnych oraz zmeliorowanych gruntów,
- szczegółowo pozna katalog prac konserwacyjnych,
- dowie się czym różnią się prace utrzymaniowe od robót inwestycyjnych,
- pozna Katalog Dobrych Praktyk w zakresie robót hydrotechnicznych oraz dowie się jak utrzymywać wody zgodnie z celami środowiskowymi,
- zdobędzie wiedzę o decyzjach administracyjnych niezbędnych do pozyskania w celu prowadzenia prac utrzymaniowych wód i urządzeń wodnych.
Pozna odpowiedzi na pytania:
- kto jest odpowiedzialny za koszenie rowu melioracyjnego,
- czy odmulenie rzeki stanowi prace konserwacyjne czy inwestycyjne,
- do jakiego organu należy zgłosić fakt zarośniętego rowu przydrożnego,
- pozyskania jakich decyzji administracyjnych wymaga rozbiórka tam bobrowych na rzece?
Szkolenie będzie przeprowadzone stacjonarnie jeśli zbierze się grupa (min 8 osób) i online.
Uczestnik może wybrać formę uczestnictwa dogodną dla siebie.
Szkolenie stacjonarne: Kraków, ul. Jagiellońska 6 , I p . Przy czym jeżeli nie zbierze się grupa min. 8 osób na formę stacjonarną to szkolenie zostanie zrealizowane tylko w formie online dla wszystkich.
Szkolenie w formie webinarium – online. Uczestnicy biorą udział w szkoleniu online, widzą wykładowcę i prezentację oraz mają możliwość zadawania pytań bezpośrednio lub za pośrednictwem czatu. Każdy uczestnik po potwierdzeniu udziału dostanie na ok. 1-2 dni przed planowaną datą szkolenia link do udziału w seminarium szkoleniowym na platformie Zoom.
Wykładowca:
Mgr niż Inżynierii Środowiska, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Posiada niemal 20-letnie doświadczenie zawodowe w gospodarce wodnej i ochronie środowiska. Specjalista ds. kształtowania zasobów wodnych i ochrony środowiska, prowadzący postępowania administracyjne w ww. tematyce. Pracownik jednostek samorządu terytorialnego oraz administracji rządowej, posiadający wieloletnie doświadczenie, zarówno z zakresu prowadzenia postępowań administracyjnych oraz pozyskiwania niezbędnych decyzji administracyjnych, w celu realizacji zadań statutowych.