2024-12-17 Naruszenie stanu wody na gruncie - kompetencje wójta, burmistrza, prezydenta miasta a obowiązki pozostałych organów administracji samorządowej i rządowej
- Szczegóły
- Kategoria: Szkolenia
- Opublikowano: wtorek, 08 październik 2024 05:52
- Odsłony: 338
Zapraszamy na szkolenie: Naruszenie stanu wody na gruncie - kompetencje wójta, burmistrza, prezydenta miasta a obowiązki pozostałych organów administracji samorządowej i rządowej, które odbędzie się w dniu 2024-12-17 online/stacjonarnie (Kraków ul. Jagiellońska 6, sala numer 6) w godz. 10.00 - 15.00
Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa na karcie zgłoszeń w terminie do 12 grudnia 2024 r. Karta zgłoszeń wraz z informacją odnośnie ceny szkolenia do otrzymania drogą elektroniczną pod e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz tel/fax 12 422-19-83
Celem szkolenia jest omówienie problematyki postępowań administracyjnych dotyczących naruszenia stanu wody na gruncie w odniesieniu do przepisów art. 234 ustawy Prawo wodne.
Program szkolenia:
1) Katalog pojęć i definicji związanych z art. 234 ustawy Prawo wodne: urządzenia wodne, korzystanie z wód, zgody wodnoprawne, likwidacja urządzenia wodnego, obiekty i urządzenia budowlane.
2) Prawidłowa kwalifikacja sprawy - naruszenie stanu wody na gruncie a:
zapisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub decyzji
o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
działania wymagające pozyskania pozwolenia wodnoprawnego,
właściwe utrzymanie urządzeń wodnych i/lub obiektów budowlanych,
prace budowlane realizowane na podstawie Prawa budowlanego,
działania, które nie stanowią naruszenia stanu wody na gruncie, a wymagają pozyskania innych decyzji administracyjnych bądź uzgodnień.
3) Wizja terenowa jako podstawa weryfikacji zgłoszenia:
udział wnioskodawcy oraz ewentualnych stron postępowania,
prowadzenie czynności wspólnie z organem nadzoru budowlanego
właściwe opracowanie materiału dowodowego - protokół z oględzin, dokumentacje projektowe, uzgodnienia i decyzje administracyjne, dokumentacja fotograficzna.
4) Przesłanki do prowadzenia postępowania administracyjnego w przedmiocie naruszenia stanu wody na gruncie:
zmiana kierunku naturalnego odpływu wód a zaistnienie szkody,
prowadzenie postępowania z urzędu i na wniosek.
5) Prowadzenie postępowania administracyjnego z art. 234 - wyznaczenie stron postępowania, wszczęcie postępowania administracyjnego, zbieranie materiału dowodowego, wydanie decyzji, ugoda pomiędzy stronami
6) Ekspertyza hydrogeologiczna - zasadność opracowania i zakres dokumentacji.
7) Decyzja administracyjna w przedmiocie naruszenia stanu wody na gruncie:
przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom - zakres i termin działań,
odwołanie od decyzji, nadanie klauzuli ostateczności.
8) Wszczęcie postępowania administracyjnego na podstawie art. 234 przed upływem
5 lat od dnia, od zaistnienia szkody.
9) Naruszenie stanu wody na gruncie a obowiązki:
Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie,
Państwowych Powiatowych Inspektoratów Nadzoru Budowlanego,
Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska.
Szkolenie będzie przeprowadzone stacjonarnie jeśli zbierze się grupa i online.
Uczestnik może wybrać formę uczestnictwa dogodną dla siebie.
Szkolenie stacjonarne: Kraków, ul. Jagiellońska 6 , I p . Przy czym jeżeli nie zbierze się grupa min. 8 osób na formę stacjonarną to szkolenie zostanie zrealizowane tylko w formie online dla wszystkich.
Szkolenie w formie webinarium – online. Uczestnicy biorą udział w szkoleniu online, widzą wykładowcę i prezentację oraz mają możliwość zadawania pytań bezpośrednio lub za pośrednictwem czatu. Każdy uczestnik po potwierdzeniu udziału dostanie na ok. 1-2 dni przed planowaną datą szkolenia link do udziału w seminarium szkoleniowym na platformie Zoom.
Wykładowca:
Mgr niż Inżynierii Środowiska, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Posiada niemal 20-letnie doświadczenie zawodowe w gospodarce wodnej i ochronie środowiska. Specjalista ds. kształtowania zasobów wodnych i ochrony środowiska, prowadzący postępowania administracyjne w ww. tematyce. Pracownik jednostek samorządu terytorialnego oraz administracji rządowej, posiadający wieloletnie doświadczenie, zarówno z zakresu prowadzenia postępowań administracyjnych oraz pozyskiwania niezbędnych decyzji administracyjnych, w celu realizacji zadań statutowych.